Od września 2012 r. w naszym domu działa koło teatralne. Dzieci dzięki temu poznają różne kręgi kultury, literatury i języka. Poprzez działalność owego koła rozwijają swoje zainteresowania. Inscenizacje w życie wnoszą element odmiany, pozwalają przełamać szarość codzienności. Przedstawienia przybliżają dzieciom teatr. Uczą krytyki, wzbogacają wiedzę, kształtują umiejętności. Przy tworzeniu tej formy spędzania czasu wolnego, mieliśmy na celu kształtowanie człowieka ciekawego świata, aktywnego, otwartego na doświadczenia.. Zajęcia odbywają się raz w tygodniu - ok. 60 min., podczas których dzieci  poszerzają  swoje słownictwo  związane   z teatrem, zapoznają się z zasadami przygotowywania przedstawień.   Ta działalność  pozwala przezwyciężyć nudę, dostarcza szeregu sytuacji do wypowiadania się dziecka w słowie, piosence, formach plastycznych i ruchu. Uczy kultury słowa i współpracy w grupie. Celem tej działalności jest nie tylko uatrakcyjnienie zajęć pozalekcyjnych,   ale   jednocześnie   wniesienie radości i uśmiechu w twórczą działalność dziecka. Bycie aktorem dowartościowuje dzieci, sprawia, że zaczynają wierzyć w siebie, zwłaszcza, gdy inni patrzą na nich z podziwem. Udział   w spektaklu wiąże się też z przełamaniem wstydu i nieśmiałości. 
     Przygotowujemy wychowanków w ramach działania koła do świadomego, wartościowego i krytycznego odbioru dzieła teatralnego. Kształtujemy umiejętności przestrzegania norm współżycia w grupie, uczymy obowiązkowości, rzetelności i odpowiedzialności. Rozwijamy życie wewnętrzne i potrzeby duchowe. Działalność w naszym kole umacnia wiarę we własne siły, pozwala ćwiczyć głos i dykcję.
     Koło teatralne prowadzi wychowawczyni ? p. Agnieszka S. Uczestnikami są wychowankowie Domu Dziecka: Krystian, Aleksander, Adam, Przemek, Adam, Żaneta, Kamila, Patrycja, Natalia, Marlena.
     Do tej pory dzieci występowały w przedstawieniach:
        1.z okazji Dnia Nauczyciela w naszym domu
        2.?Jasełka? wystawiane:
        - gościom ? wolontariuszom z Piaseczna i dzieciom z Domu Dziecka w Kozienicach
        - na II Seminarium Platformy Wymiany Doświadczeń zorganizowanym przez Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w hotelu  Trio w Białymstoku
        - jako kolędnicy w hotelu ?Białowieski? w Białowieży
        - na zorganizowanej przez naszą placówkę Choince Noworocznej.
     Wychowankowie dzięki zajęciom z teatru znają i rozumieją pojęcia z nim związane. Potrafią praktycznie zastosować zdobyte umiejętności w pracy nad przygotowaniem spektakli. Rozwijają się intelektualnie, są aktywni, kreatywni i otwarci na wielość doświadczeń kulturowych. Niczym prawdziwi aktorzy, stykają się z ćwiczeniami pantomimicznymi, korygowaniem samodzielnej interpretacji tekstu lirycznego, epickiego. Dzieci uczą się zachowania na scenie, właściwej postawy ciała.
     Widząc zapał, chęć do pracy i nauki naszych dzieci, mamy nadzieje, że koło teatralne w Domu Dziecka będzie nadal się rozwijać.

ImageImageImageImage

Image                   Image

     Koło teatralne przygotowało "Opowieść wigilijną" K.Dickensa. Na przełomie grudnia i stycznia wystawiono  nasze przedstawienie 7 razy w wielu miejscowościach powiatu hajnowskiego.
     Młodzież z zaangażowaniem grała. Reżyseria, scenariusz opiekun koła p.Basia N. Scenografia wykonana przez wychowanków.

ImageImageImageImageImageImageImageImageImageImageImage

2014.12.16

    Jasełka w wykonaniu młodych artystów koła teatralnego.

ImageImageImageImage

2014.02.14

     14 lutego koło teatralne w hotelu Białowieskim przedstawiło spektakl "AMO " . Scenografia opracowana przez p. Basię była imponująca, pośrodku sceny drabina i siedzący na niej śliczny Amor w czerwonej peruce i z czerwonymi skrzydłami, strzelał do uczestników z łuku. Odbyła się międzynarodowa randka w ciemno, wybrana została Cindy z Londynu. Chłopcy i dziewczęta wyznawali sobie miłość... Hitem spektaklu były świecące czerwone okulary w kształcie serduszek, świeciły one zaraz po ugodzeniu strzałą Amora.

ImageImageImage

ImageImage

     Wszyscy bawili się doskonale, aby szybciej do Walentynek 2015 r.

2013.12.20

     Koło teatralne przygotowało bardzo pracochłonne i widowiskowe "Jasełka". Pojawiły się tam postacie  jak Lucyfer ze swoja świtą diabłów aby zgubić ludzki lud, 3 aniołów w pięknych strojach, na szczególną uwagę zasługują wielkie skrzydła anielskie. Scenografia była przepiękna, wszystkie detale dopracowane do ostatniego szczegółu. Postacie występujące to 3 aniołów, 5 diabłów, Maryja z Józefem i dzieciątkiem, policjant, nauczycielka, murarz, uczeń, dziecko, lekarz. Nowością i pomysłem choreograficznym były tańce w czasie Jasełek. Najpierw diabły tańczyły dancehall a później aniołowie miniaturkę baletową "laleczka z saskiej porcelany''.  Oczywiście dobro zwyciężyło zło i wszyscy byli zadowoleni a szczególnie widzowie. Ten spektakl był grany 3 razy w kilku miastach i aktorzy otrzymali gromkie brawa. Całość zebrała i opracowała p. Basia, wychowawczyni i instruktorka tańca.

ImageImageImage
ImageImage

2013.03.20 

     Dzieciaki i młodzież  z koła teatralnego działającego w naszym Domu Dziecka,  po raz pierwszy wzięły udział w międzystrefowym konkursie teatralnym.
     Dnia 19.03.2013 r. przedstawiliśmy spektakl pt. ?Nie ma miejsca dla agresji? w Młodzieżowym Domu Kultury w Białymstoku. Urząd Marszałkowski organizował strefowy Przegląd Małych Form Teatralnych ?Dramat i tragedię pozostaw teatrowi?.
     Było to wielkie przeżycie, głównie dlatego iż mogliśmy pokazać po raz pierwszy na zewnątrz  nasze zdolności, ale także konkurować z inną zdolną młodzieżą.

ImageImageImage

 

2013.06.11

     Nasze dzieci po raz kolejny miały okazje zaprezentować swój talent aktorski, tym razem na scenie Domu Kultury w Białowieży podczas obchodów Dnia Dziecka. Przybyli goście z podziwem oglądali początkujących aktorów : Sandrę ? Zosię Samosię, Damiana ? Brudasa, Adama ? Jasia Marudę i Przemka ? Grzesia Kłamczuchę, narratorzy: Żaneta, Kamila, Sara, Patrycja i Martyna. Największe uznanie i brawa dostali Sandra i Damian.
     Dzieci przedstawiając swoje role prosiły dorosłych by czasami ?przymykali oko? na mniejsze i większe wady, które zwykle dzieci posiadają, obiecując jednocześnie poprawę zachowań.
     Podsumowując przedstawienie Sandra zaśpiewała piosenkę pt. ?Jak trudno jest być dzieckiem?.

ImageImage

ImageImageImage